NYHED

Ansigtsyoga løfter og afspænder dit ansigt - og så er det ret sjovt!

Tid
1-1,5 timer
Deltagere
6 - 50
Pris p.p. Inkl. moms
kr 175-250
Mindstepris Inkl. moms
kr 1.600
Sted (Inde/ude)
Hele Sjælland
Kontakt Annoncøren

Planlægger du et firmaevent, en polterabend eller bare en hyggelig venne- eller venindesammenkomst? Så er Ansigtsyoga et fantastisk valg – det er sjovt, afslappende, lettilgængeligt og noget helt særligt.

Jeg kan komme hjem til jer, og undervisningen kan nemt foregå siddende på stole rundt om et bord. Det kræver ingen særlig opsætning. Alternativt kan jeg arrangere et lokale enten hos The Rehab i Kødbyen, København V eller hos NOR: Nordic Health House i København NV.

Ansigtsyoga er præcis, hvad navnet antyder: En form for træning målrettet ansigtets 56 muskler. Vi laver specifikke øvelser, hvor hænder og fingre bruges som modstand – som en slags "vægte" for ansigtet. Øvelserne strækker og afspænder ansigtsmusklerne, hvilket kan udglatte og oplive huden. Samtidig styrker vi musklerne, så ansigtet får et naturligt løft.

Ansigtsyoga kan have en særlig effekt, hvis du døjer med spændingshovedpine, trætte øjne eller natlig tænderskæren (det virker virkelig!). Det er også oplagt, hvis du blot ønsker at friske dit ansigt op og få et mere levende og ungdommeligt udtryk. Det er både underholdende og afstressende på en ny og anderledes måde.

Undervisningen bliver trygt og humoristisk guidet af Sisse Siegumfeldt, der har undervist i Ansigtsyoga i over fem år.


Sådan foregår det

Der kræves ingen særlige forudsætninger for at være med – kun nysgerrighed og lyst til at prøve noget nyt.

Vi starter med en kort introduktion til, hvad ansigtsyoga er, og laver derefter opvarmende og bevidstgørende øvelser. Herefter går vi videre til de mere styrkebaserede øvelser, nogle gange i par og ofte med spejle. Det er både sjovt, lidt udfordrende – og meget effektivt.

Et typisk forløb varer omkring én time.

 

Faciliteter

Jeg kan komme til jer, hvis det fx. er et firmaarangement, eller en fødselsdag eller anden sammenkomst. Ansigtsyoga kan snildt laves rundt om et bord på stole og kræver ingen hjælpemidler. Udenfor Københavnsområdet påregnes ekstra for kørsel, efter aftale.

Eller jeg kan booke et af følgende steder, for 500,- extra i timen:

The REHAB er et sted med behandlere, træning og yoga, midt i det pulserende Kødbyen, med barer og cafeer i nærheden. 

NOR: Nordic Health House i Kbh. NV. er et stort Yogastudie i flere etager, med cafe, tagterrasse, omklædning og bad.

Priya Shala ligger på Østerbro ved Søerne, i en gammel herskabslejlighed.

 

Priser (uden lokale)

1 times Ansigtsyoga event koster 175,- pr. person (dog min. 1600,-) 

1,5 times Ansigtsyoga event koster 250,- pr. person (dog min. 2000,-)

Dvs. hvis I er færre end 8-9 personer betaler I mere pr. person. Andre pakker kan aftales. Lokale koster 500,- timen i tillæg.

 

Vi glæder os til at se jer!

 

Indhent tilbud idag

Din forespørgsel bliver sendt direkte til Blå Himmel Yoga

Blå Himmel Yoga:
Blå Himmel Yoga Tlf nr.
26 23 xx xx
(Tryk for at få hele nummeret)

Husk at sige at du har fundet dem via evento.dk

Andet fra Blå Himmel Yoga

Andet i samme kategorier